Midtjysk Albyg har fået fornøjelsen af at opføre en ny lagerhal til Kabeltromlen. Kabeltromlen genanvender byggematerialer og producerer rustikke og bæredygtige møbler gennem upcycling til en mere bæredygtig fremtid.
I disse tider er der meget fokus på genanvendelse og bæredygtighed, og det mærker Kabeltromlen. Derfor har de nu brug for mere lagerplads.
Den nye lagerhal bliver opført med stålspær og beklædes med stål sandwichpaneler, som monteres liggende med markeringer. Taget udføres med galvaniserede højprofil ståltrapezplader. Lagerhallen får et bebygget areal på 485 m2.
Vi takker for opgaven, og ser frem til at tage første spadestik i Hasselager.
____________________________________
Hos Kabeltromlen bygger vi bæredygtige møbler med kant. Vi genbruger brugte kabeltromler, traller og andre råmaterialer, som ellers ville være kasseret, og forvandler dem til unikke møbler med masser af karakter. Vores værksted ligger i Hasselager ved Aarhus, hvor vi håndbygger alle vores produkter med fokus på kvalitet, funktionalitet og æstetik.
Vi designer og producerer blandt andet caféborde, spiseborde, haveborde, bænke, plante- og grillborde samt hylder og specialløsninger – alle i et rustikt og unikt udtryk.
Vores kunder tæller både private og erhvervskunder, der ønsker møbler med personlighed og bæredygtig oprindelse.
Vi tror på håndværk, genbrug og godt design – og vi elsker at give gammelt træ nyt liv.
____________________________________
Vi tager altid udgangspunkt i dine behov, så du ender med en skræddersyet løsning som passer præcis til dig. Kontakt os lige her.